Komu zlecić druk ulotek? - o różnicach między offsetem a drukiem cyfrowym

druk ulotekDecydując się na druk ulotek możemy wybrać tradycyjną drukarnię offsetową lub nowoczesną drukarnię cyfrową – bardzo często będzie to jedno i to samo miejsce, w którym zlecenia realizowane są odpowiednio przy zastosowaniu techniki druku offsetowego lub druku cyfrowego. Który jest lepszy?! Tak naprawdę, nie sposób porównać druk offsetowy i druk cyfrowy w kategoriach lepszy lub gorszy. To dwie zupełnie inne techniki drukarskie przeznaczone do realizacji odmiennych zadań.

Drukowanie ulotek – offset

Tradycyjnie zlecenia wysokonakładowe, takie jak druk ulotek wykonuje się przy użyciu druku offsetowego. Offset to technika druku płaskiego, której zastosowanie wymaga przygotowania odpowiedniej matrycy. Przygotowanie matrycy jest relatywnie drogie, dlatego druk offsetowy najbardziej opłaca się przy realizacji zleceń wysokonakładowych. Uzasadnienia to prosta matematyka - im więcej wydruków zamówimy, tym niższa będzie cena jednostkowa ulotki.

Ponadto zwolennicy tradycyjnych technologii uważają, że druki offsetowe są jakościowo lepsze od cyfrowych. Ale to nie do końca prawda... Wszystko zależy od zaplecza sprzętowego, jakim dysponuje drukarnia. Coraz więcej przemysłowych drukarek cyfrowych umożliwia uzyskanie jakości wydruku offsetowego już od jednego egzemplarza.

Druk ulotek – cyfra

Druk cyfrowy doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich zleceń. To dobre rozwiązanie, kiedy chcemy zamówić od kilku do stu lub dwustu wydruków. Za to w przypadku realizacji zleceń wysokonakładowych okazuje się zwyczajnie nieopłacalny. Jego główną zaletą jest możliwość uzyskania wysokiej jakości wydruku już od jednej sztuki oraz fakt, iż wydruk ten możemy mieć praktycznie od ręki – nie potrzebujemy czasu na przygotowanie matrycy. Podobnie ma się sprawa z dodrukiem. Dodruk możemy wykonać w każdej drukarni cyfrowej, niezależnie od tego gdzie aktualnie jesteśmy (np. podczas targów branżowych).

Uszlachetnianie druku – jeszcze ładniejsze i bardziej wytrzymałe ulotki

W ofercie wielu drukarni możemy znaleźć usługę uszlachetniania druku. Uszlachetnianie druku to dziedzina poligrafii zajmująca się pokrywaniem drukowanego podłoża różnorodnymi substancjami lub materiałami. Uszlachetnianie wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych gotowego wydruku lub poprawy jego odporności na uszkodzenia i oddziaływanie czynników zewnętrznych. Uszlachetnić możemy zarówno druk wykonany offsetowo, jak i druku cyfrowy.

Jaką technikę druku rekomendujemy? Nasza drukarnia drukuje w offsetowo i cyfrowo. Klientom, którzy pytają nas o radę w zakresie wyboru techniki drukarskiej odpowiadamy, żeby pod uwagę brać przede wszystkim skalę zamówienia, bo jakość wydruku i możliwości jego uszlachetnienia są praktycznie takie same.