Drukarnia cyfrowa – offsetowa | Druk cyfrowy offsetowy Warszawa

Druk cyfrowy a druk offsetowy – podobieństwa i różnice

druk offsetowy a cyfrowy

Chcesz zamówić atrakcyjne wizualnie materiały promocyjne? A może potrzebujesz wykonawcy broszur informacyjnych? Bez względu na cel, musisz zastanowić się, jaka metoda druku będzie dla Ciebie najskuteczniejsza. Wielu zleceniodawców waha się między drugiej offsetowym a drukiem cyfrowym. Dziś wyjaśniamy, na czym polegają różnice między nimi. Dzięki temu dowiesz się, która technika sprawdzi się najlepiej w konkretnej sytuacji, biorąc pod uwagę wielkość nakładu, jego przeznaczenie oraz miejsce dystrybucji.

druk offsetowy a cyfrowy

Ze względu na stopień skomplikowania na etapie przygotowania i wykonania, a także efekty, jakie udaje się uzyskać druk dzielimy na offsetowy i cyfrowy. Te drugi generuje mniej „problemów” i jest tańszy, jednak nie zawsze sprawdza się lepiej. Zobacz, jak wypada w porównaniu z profesjonalnym drukiem offsetowym.

Druk cyfrowy a druk offsetowy – kwestie techniczne

Czasem potrzebujemy wydrukować coś na już, a priorytetem jest czas realizacji usługi. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się druk cyfrowy. Właściwie to proces drukowania nie wymaga skomplikowanych i angażujących przygotowań. Klient dostarcza na nośniku projekt, a w drukarni jest on powielany w ustalonym formacie w określonym nakładzie. To różnica w stosunku do druku offsetowego, który odbywa się na bazie przygotowanej wcześniej matrycy. Jest ona projektowana i wykonywana dla każdego zamówienia indywidualnie, więc nietrudno się domyślić, że najbardziej opłacalne jest posługiwanie się nią podczas zamówień wielkonakładowych i seryjnych.

Ile to kosztuje? Druk cyfrowy a druk offsetowy

Jeżeli mowa o kosztach, to wspomniane już przygotowanie i przeprowadzenie procesu druku cyfrowego jest tańsze od offsetowego. Ale nie zawsze. Może się okazać, że przy drukowaniu większych nakładów, zaprojektowanie matrycy i posługiwanie się nią będzie bardziej opłacalne. Kluczowe w optymalizowaniu kosztów jest indywidualnie podejście do klienta i tego, czego oczekuje od danej usługi. Ta optymalizacja zakłada standardowo następującą zależność:

  • drukowanie mniejszych nakładów jest opłacalne cyfrowo,
  • drukowanie większych nakładów jest opłacalne offsetowo.

Kiedy i dlaczego stosuje się druk cyfrowy, a kiedy offsetowy?

Przy wyborze metody drukowania należy sugerować się nie tylko planowaną wielkością nakładu. Równie istotne jest to, na jakiej jakości nam zależy, na jakim formacie papieru znajdzie się nadruk, wreszcie czy zależy nam na możliwości uszlachetnienia lub zmiany poszczególnych elementów tekstowych lub graficznych na późniejszym etapie pozyskiwania odbitek.

  • Jeżeli priorytetem jest jakość, trwałość nadruku, jak również możliwość drukowania na grubszych kartonach, papierach i tekturach – wybieramy druk offsetowy. Jest on doskonały do znakowania opakowań wysyłkowych i dekoracyjnych, zwłaszcza, że pozwala na wierne odwzorowanie bogatej palety barw i odcieni.
  • Kiedy liczy się szybka realizacja zamówień, chcemy zweryfikować projekt i ewentualnie wprowadzić w nim jeszcze jakieś poprawki – rozważamy druk cyfrowy. Jest on bardziej opłacalny przy mniejszych nakładach, na małych formatach, tam gdzie jakość nadruku nie jest tak istotna jak łatwość

Wady i zalety druku offsetowego i cyfrowego

Zastanawiasz się nad tym, czy lepszy będzie druk offsetowy czy cyfrowy? Najlepiej podjąć taką decyzję indywidualnie, w porozumieniu z doradcą z drukarni. Na pewno przy druku offsetowym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, lecz lepszą jakością, a w druku cyfrowym można oczekiwać krótkiego czasu realizacji i łatwości w nanoszeniu zmian już w trakcie produkcji.