Aby w ręce Twoich czytelników trafiła książka, którą napisałeś, konieczna jest współpraca z drukarnią. To ostatni, lecz najbardziej techniczny aspekt całego procesu, który rozpoczął się od wymyślenia koncepcji, a potem ubrania jej w słowa i spisania. Teraz czas na to, aby powstał pierwszy, prawdziwy papierowy egzemplarz, a za nim kolejne, które trafią do dystrybucji. Dowiedz się, jak wygląda przygotowanie książki do druku.
Ustalenia między autorem a drukarnią
Zanim maszyny poligraficzne pójdą w ruch, autor spotyka się z drukarzem i rozmawia z nim o swoich oczekiwaniach względem książki. To bardzo istotny etap, na którym przedstawi on swoją wizję tego, jak finalnie będzie wyglądało oprawione i gotowe do sprzedaży dzieło, a także skonfrontuje swoje wyobrażenia z rzeczywistością.
Rolą drukarza jest przedstawienie dostępnych metod druku, porównanie ich, zasugerowanie najlepszych. Dobrze jest pracować na konkretnym materiale, więc warto mieć przygotowaną książkę w formacie PDF na nośniku i pamiętać o skonwertowaniu grafik do palety kolorów CMYK. Zależy nam bowiem na tym, aby żaden akapit nie zmienił swojego miejsca a zdjęcia zachowały oryginalne kolory.
Przygotowanie książki do druku
W praktyce każda drukarnia ma własne wytyczne dotyczące przygotowania książki do druku. Jednak można się do tego ogólnie przygotować, bo wiele z tych wymogów powtarza się i znajduje logiczne uzasadnienie. Oto, jak wygląda DTP (proces obejmujący wszystkie czynności przygotowawcze związane z wydrukiem publikacji).
- Edycja tekstów przygotowywanych w Wordzie lub innych programach edytorskich. Po stronie drukarni do tego zadania oddelegowany jest operator DTP, którego zadaniem jest usunięcie podwójnych spacji i enterów, styli znakowych, tabulatorów i innych, które spowodują „rozjechanie się” tekstu na papierze. Jeżeli Twoja umowa z drukarnią nie obejmuje takiej edycji, wykonaj ją sam, a dokument zapisz w formacie PDF, co uniemożliwi wprowadzenie późniejszych zmian i pojawienie się błędów.
- Łamanie tekstu. Jest to dalszy etap prac edytorskich, które możesz wykonać sam lub zlecić do korekty. Polega on na dodaniu śródtytułów, nagłówków, tabel – ogólnie wszystkich elementów, które zamienią jednolity, męczący dla oczu blok tekstu w przyjazny w odbiorze, przejrzysty wydruk.
- Wybranie odpowiedniego koloru z palety CMYK. Ten spowoduje, że w druku kolor zachowa swój prawidłowy odcień, nawet jeśli chodzi po prostu o czerń lub połączenie czerni z bielą.
Co do samych kwestii technicznych, dotyczących pliku wysyłanego do drukarni książek, to tu możemy spotkać się z całą listą wymogów. Co znajdzie się wśród nich? Na pewno wspomniane już rozszerzenie, czyli PDF. Ale to zdecydowanie za mało. Zostaniesz poproszony o ponumerowanie i posegregowanie w kolejności wszystkich stron z zachowaniem spadów, zaznaczenie linii cięcia, zachowanie marginesów górnych, dolnych i bocznych w podanej szerokości, zadbanie o optymalną rozdzielczość, kolorystykę (CMYK). To samo tyczy się okładki, która w dodatku może być szyta lub klejona, gruba lub cienka, a także wykończona w macie lub połysku.
Wiesz już, jak przygotować książkę do druku. Są to aspekty techniczne, które choć bardzo ważne to muszą idealnie współgrać z zawartością merytoryczną oraz stylem autora. Dlaczego prace na składem książki, szczególnie zaś nad okładką są nieraz naprawdę czasochłonne. Choć gdy wszystko już zostanie ustalone, same wydruki powstają w szybkim tempie.